Skip to content

826 Hueston St

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block204
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
42%
Improvement Value:$30,900
58%
Total Assessment$53,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,913+3.1%
2024$11,550+6.2%
2023$10,878+4.5%
2022$10,411+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 6372, Page 40NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1953