Skip to content

492 North Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jan 6, 2011

Property Information

Block207
Lot5

Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
50%
Improvement Value:$30,600
50%
Total Assessment$60,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,545+3.1%
2024$13,131+6.2%
2023$12,368+2.0%
2022$12,121+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

DeedBook 5851, Page 580Recorded2/10/2011

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 5225, Page 139