Skip to content

8 Florence Dr

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block2103
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,900
51%
Improvement Value:$18,800
49%
Total Assessment$38,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+3.1%
2024$8,386+6.2%
2023$7,898+2.0%
2022$7,741+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 5723, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1953