Skip to content

15 Richard Terr

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block2104
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
68%
Improvement Value:$9,700
32%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+3.1%
2024$6,501+6.2%
2023$6,123+2.0%
2022$6,001+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 5918, Page 691NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/13/2012

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3862, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1953