Skip to content

1529 Rose Terr

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 5, 2010

Property Information

Block2107
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
40%
Improvement Value:$22,500
60%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,337+3.1%
2024$8,083+6.2%
2023$7,613+2.0%
2022$7,461+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From: CADEAU-NOEL,MARIE G

To: IRIZARRY, JOHNNY & JIMARIE

DeedBook 5806, Page 571Recorded3/11/2010

Property Sale

Sale
$168,000

From: DEUTSCHE BANK NATIONAL TRUST CO

To: CADEAU-NOEL, MARIE G

DeedBook 5780, Page 938NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/15/2009

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4727, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1928