Skip to content

1514 Rose Terr

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block2108
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,329
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,200
40%
Improvement Value:$21,600
60%
Total Assessment$35,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,002+3.2%
2024$7,758+6.2%
2023$7,306+2.0%
2022$7,161+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From: EWEH, ESTHER & ELIJAH

To: SAINTILUS, DANIEL & JOHANNE

Sq Ft1,329DeedBook 6355, Page 434NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/13/2020

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5401, Page 652

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4993, Page 283

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3633, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1928