Skip to content

1417 Elaine Terr

Union, NJ 07083

Built 1954

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Jun 12, 2006

Property Information

Block2111
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
43%
Improvement Value:$25,400
57%
Total Assessment$44,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,991+3.1%
2024$9,686+6.2%
2023$9,123+2.0%
2022$8,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 5590, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1954