Skip to content

1489 Carlsen DrUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block2114
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
45%
Improvement Value:$25,800
55%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+3.2%
2024$10,163+6.2%
2023$9,572+2.0%
2022$9,381+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 6397, Page 808Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5350, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1955