Skip to content

358 Palisade Rd

Union, NJ 07083

Built 1931

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block212
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
34%
Improvement Value:$42,300
66%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,327+3.1%
2024$13,890+6.2%
2023$13,082+2.0%
2022$12,821+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From: SCHMIEDER, LOUIS T IND & EXR

To: JEUDI, MERES - PIERRE, FRANCOISE

Sq Ft2,272DeedBook 6337, Page 437NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1931