Skip to content

626 Summit Rd

Union, NJ 07083

Built 1917

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block214
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
37%
Improvement Value:$28,100
63%
Total Assessment$44,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,991+3.1%
2024$9,686+11.9%
2023$8,653+2.0%
2022$8,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6396, Page 247NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3807, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1917