Skip to content

1419-1421 Stuyvesant Ave

Union, NJ 07083

Built 0002
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block2203
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
33%
Improvement Value:$90,400
67%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,995+3.1%
2024$29,080+6.2%
2023$27,389+2.0%
2022$26,843+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From: SANTOMO, MARIO & ANTOINETA, SANTOMO, MARIO & ANTOINETA

To: JAS UNION, LLC, JAS UNION, LLC

DeedBook 6098, Page 517Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3438, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 0002