Skip to content

1341 Oakland Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2004

Property Information

Block2207
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
55%
Improvement Value:$16,600
45%
Total Assessment$36,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+3.1%
2024$7,953+6.2%
2023$7,490+2.0%
2022$7,341+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4929, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1950