Skip to content

1974 Long Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block2209
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
40%
Improvement Value:$22,500
60%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+3.2%
2024$8,126+6.2%
2023$7,653+2.0%
2022$7,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6346, Page 2112

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6346, Page 2112Recorded11/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1929