Skip to content

1777 Colgate PlUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block2213
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
39%
Improvement Value:$33,700
61%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+3.1%
2024$11,918+6.2%
2023$11,225+2.0%
2022$11,001+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 5861, Page 410Recorded5/4/2011

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 5457, Page 883

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3523, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1955