Skip to content

1971 Mountainview Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block2301
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,861
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
40%
Improvement Value:$32,300
60%
Total Assessment$54,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,092+3.1%
2024$11,723+6.2%
2023$11,041+2.0%
2022$10,821+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From: SEVERINI, SALVATORE V JR

To: SABOO, RAVI & SUNITA

Sq Ft1,861DeedBook 6514, Page 2687Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4004, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1948