Skip to content

1245 Grandview Ave

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block2305
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2SSG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
30%
Improvement Value:$48,200
70%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,445+3.2%
2024$14,973+6.2%
2023$14,103+2.0%
2022$13,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From: KELLEHER, DENIS G & SONIA D

To: PEREIRA, JOAO & GRACA M

Sq Ft2,800DeedBook 6506, Page 2281Recorded4/27/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4262, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1958