Skip to content

611 Andress Terr

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block2402
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
38%
Improvement Value:$26,500
62%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499+3.1%
2024$9,209+6.2%
2023$8,674+2.0%
2022$8,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$601,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 6550, Page 2045NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 5400, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1928