Skip to content

628 Golf Terr

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block2403
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
48%
Improvement Value:$21,800
52%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.1%
2024$9,123+8.0%
2023$8,449+2.0%
2022$8,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From: 628 GOLF TERR CO

To: 628 GOLF TERR CO

Sq Ft1,113DeedBook 6527, Page 2692Recorded11/9/2023

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 3507, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1940