Skip to content

1272 Robinson Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block2404
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
43%
Improvement Value:$27,200
57%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+7.9%
2024$9,859+6.2%
2023$9,286+2.0%
2022$9,101+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000

From: ERWIN, STEFAN - SILVERMAN, JILLIAN

To: STANKO,MARTHA E & BETTERS,Z JNTS

Sq Ft1,448DeedBook 6527, Page 2366NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/6/2023

Property Sale

Sale
$490,000

From: KEARNEY,DEBORAH & LEPPARD,J

To: ERWIN, STEFAN - SILVERMAN, JILLIAN

Sq Ft1,448DeedBook 6476, Page 2058Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5003, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1929