Skip to content

537 Robinson Terr

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block2405
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
46%
Improvement Value:$23,800
54%
Total Assessment$44,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+3.1%
2024$9,578+6.2%
2023$9,021+2.0%
2022$8,841+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 6339, Page 643NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/16/2019

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5378, Page 12

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3468, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1949