Skip to content

638 Colonial Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 25, 2003

Property Information

Block2409
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
43%
Improvement Value:$29,300
57%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+3.1%
2024$11,095+6.2%
2023$10,449+2.0%
2022$10,241+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5395, Page 269

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 3585, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1948