Skip to content

640 Colonial Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block2409
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
45%
Improvement Value:$24,700
55%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+3.1%
2024$9,773+6.2%
2023$9,204+2.0%
2022$9,021+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6580, Page 2153Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

DeedBook 6139, Page 892Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 5878, Page 214Recorded9/15/2011

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4452, Page 72

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 3506, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1948