Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
585-595 Chestnut St
Union, NJ 07083
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2013
Property Information
Block2501
Lot2.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.75
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$101,100
50%
Improvement Value:$102,100
50%
Total Assessment$203,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $45,417 | +3.1% |
| 2024 | $44,031 | +6.2% |
| 2023 | $41,471 | +2.0% |
| 2022 | $40,644 | +1.4% |
Property History
No events match the selected filters.