Skip to content

523 Chestnut St

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block2502
Lot1

Zoning---
Sq Footage1
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
42%
Improvement Value:$93,100
58%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,851+3.1%
2024$34,757+6.2%
2023$32,736+2.0%
2022$32,083+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,250,000

From:

To:

DeedBook 6458, Page 2707Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 5253, Page 266