Skip to content

224 Lincoln Ave

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 29, 1989

Property Information

Block2504
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
38%
Improvement Value:$33,700
62%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,226+3.1%
2024$11,853+6.2%
2023$11,164+2.0%
2022$10,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3614, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1939