Skip to content

432 Rosetta PlUnion, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block2505
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,803
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
40%
Improvement Value:$31,300
60%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+3.2%
2024$11,333+13.1%
2023$10,021+2.0%
2022$9,821+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,803DeedBook 6490, Page 2720NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,803DeedBook 6467, Page 2180Recorded6/3/2022

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5618, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1949