Skip to content

405 Crawford Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block2513
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
42%
Improvement Value:$22,100
58%
Total Assessment$38,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,516+3.2%
2024$8,256+6.2%
2023$7,776+2.0%
2022$7,621+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

From: MURAVIEW, JENNIFER & JONATHAN F

To: ARNOLD, MONIQUE

Sq Ft1,664DeedBook 6444, Page 2226Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$309,250

From: MURAVIEW, LYDIA ESTATE

To: MURAVIEW, JENNIFER

Sq Ft1,664DeedBook 6339, Page 2245NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1929