Skip to content

448 Stratford Rd

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block2601
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
40%
Improvement Value:$29,500
60%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,064+3.1%
2024$10,726+12.8%
2023$9,511+2.0%
2022$9,321+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 6413, Page 2049NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/14/2021

Property Sale

Sale
$371,900

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6319, Page 325Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5585, Page 672

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 5374, Page 634

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5297, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1941