Skip to content

650 Florence TerrUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block2618
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
40%
Improvement Value:$34,700
60%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,008+3.1%
2024$12,611+6.2%
2023$11,878+2.0%
2022$11,641+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 6092, Page 306Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4607, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1940