Skip to content

605-611 Chestnut St

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block2707
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
41%
Improvement Value:$72,000
59%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,447+3.1%
2024$26,610+6.2%
2023$25,062+2.0%
2022$24,562+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4404, Page 234

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3873, Page 197