Skip to content

412 Crawford Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Date
Sep 21, 1984

Property Information

Block2716
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
44%
Improvement Value:$21,600
56%
Total Assessment$38,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+3.1%
2024$8,343+6.2%
2023$7,857+2.0%
2022$7,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3380, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1929