Skip to content

375 Burroughs Terr

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block2717
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,107
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
35%
Improvement Value:$40,200
65%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,768+3.1%
2024$13,348+6.2%
2023$12,572+2.0%
2022$12,321+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5081, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1950