Skip to content

927 Grandview AveUnion, NJ 07083

Built 1925

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 14, 2002

Property Information

Block2908
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
41%
Improvement Value:$24,800
59%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+3.1%
2024$9,101+6.2%
2023$8,572+2.0%
2022$8,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5240, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1925