Skip to content

282 Beechwood Ave

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block2917
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
41%
Improvement Value:$26,400
59%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+3.1%
2024$9,773+6.2%
2023$9,204+2.0%
2022$9,021+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 6526, Page 2941Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

DeedBook 6309, Page 2085NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930