Skip to content

913 Pennsylvania Ave

Union, NJ 07083

Built 1920

Last Sale Date
Jan 18, 1985

Property Information

Block2919
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
51%
Improvement Value:$19,300
49%
Total Assessment$39,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+3.1%
2024$8,603+6.2%
2023$8,102+2.0%
2022$7,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3392, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1920