Skip to content

1019 Magie Ave

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block303
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
30%
Improvement Value:$48,500
70%
Total Assessment$69,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,489+3.1%
2024$15,017+6.2%
2023$14,143+2.0%
2022$13,861+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 6016, Page 908Recorded8/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959