Skip to content

459 Shearer Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block303
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
44%
Improvement Value:$26,100
56%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+6.3%
2024$9,859+6.2%
2023$9,286+2.0%
2022$9,101+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 6461, Page 2927

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 6282, Page 2041Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4308, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1950