Skip to content

1091 Lowden Ave

Union, NJ 07083

Built 1961

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 6, 1996

Property Information

Block309
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
42%
Improvement Value:$28,800
58%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019+3.1%
2024$10,683+6.2%
2023$10,062+2.0%
2022$9,861+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4346, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1961