Skip to content

762 Evergreen Pkwy

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block3102
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
35%
Improvement Value:$40,300
65%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,902+3.1%
2024$13,478+6.2%
2023$12,694+2.0%
2022$12,441+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$612,500

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 6491, Page 2775Recorded12/7/2022

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5045, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1950