Skip to content

724 Evergreen PkwyUnion, NJ 07083

Built 1957

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block3102
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
33%
Improvement Value:$48,200
67%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,981+3.1%
2024$15,493+6.2%
2023$14,592+2.0%
2022$14,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6344, Page 170

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 6344, Page 170Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5765, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1957