Skip to content

2525 Route 22,West

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block3403
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,100
55%
Improvement Value:$235,900
45%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$116,225+3.1%
2024$112,679+6.2%
2023$106,127+2.0%
2022$104,010+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4609, Page 203