Skip to content

2700 Route 22,East

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block3409
Lot3.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S- 3 BUILDINGS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,610,400
79%
Improvement Value:$432,600
21%
Total Assessment$2,043,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$456,631+3.1%
2024$442,698-22.0%
2023$567,370+2.0%
2022$556,056-20.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$18,687,358
DeedBook 5385, Page 643

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 4382, Page 94