Skip to content

732 Pinewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block3501
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
34%
Improvement Value:$41,600
66%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,992+3.1%
2024$13,565+6.2%
2023$12,776+2.0%
2022$12,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6488, Page 2134Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6330, Page 2471NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 6278, Page 44Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 6244, Page 466NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953