Skip to content

152 Locust DrUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jan 30, 1996

Property Information

Block3502
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
41%
Improvement Value:$29,800
59%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,265+3.1%
2024$10,921+6.2%
2023$10,286+2.0%
2022$10,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4342, Page 116

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3848, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1953