Skip to content

2739 Hickory RdUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block3601
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
46%
Improvement Value:$23,900
54%
Total Assessment$44,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+3.1%
2024$9,621+6.2%
2023$9,062+2.0%
2022$8,881+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 5495, Page 415

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3867, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1953