Skip to content

131 Hickory Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block3605
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
49%
Improvement Value:$21,400
51%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+3.1%
2024$9,101+6.2%
2023$8,572+2.0%
2022$8,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6392, Page 2054NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4879, Page 265

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3864, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1953