Skip to content

810 Liberty Ave

Union, NJ 07083

Built 1947

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block3609
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
46%
Improvement Value:$24,300
54%
Total Assessment$44,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,991+3.1%
2024$9,686+6.2%
2023$9,123+2.0%
2022$8,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From: NAVAL, MANUEL K

To: SHORO-PASTOR, ROXANA M

Sq Ft1,360DeedBook 6463, Page 119Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From: TRINIDAD NAVAL

To: NAVAL, MANUEL K

DeedBook 5845, Page 947NU CodeFamily (1)Recorded12/21/2010

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 3461, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1947