Skip to content

860 Liberty Ave

Union, NJ 07083

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block3610
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
49%
Improvement Value:$21,400
51%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,343+3.2%
2024$9,058+11.2%
2023$8,143+2.0%
2022$7,981+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6473, Page 2030NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$424,000
DeedBook 5623, Page 537

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 5495, Page 989

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5303, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1947