Skip to content

2764 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block3610
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
44%
Improvement Value:$26,200
56%
Total Assessment$46,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,460+3.1%
2024$10,141+6.2%
2023$9,551+2.0%
2022$9,361+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 6206, Page 479Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3569, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1953