Skip to content

2776 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block3610
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
54%
Improvement Value:$18,400
46%
Total Assessment$39,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+5.8%
2024$8,408+6.2%
2023$7,919+2.0%
2022$7,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953